با هدف حفط سلامتی هموطنان عزیزمان خدمات رزرواسیون مکانچی تا زمان رفع کامل خطر ویروس کوید 19 متوقف است. منتظرتم روزهای بهتر

مراسم شب یلدا در بومگردی های مکانچی؛ سنت زیبای در کنار هم بودن

0

میان سیمان و آجرهای چیده شده آپارتمان‌های امروزی، رنگ و بوی سنت‌های زیادی از میان رفته است. چیزهایی شبیه به کرسی‌های گرم و نرم خانه‌های قدیمی و دورهمی‌های مناسبتی که بساط‌شان برای سالیان سال در هر شرایطی برپا می‌شد. در این میان، دورهمی شب یلدا که در آخرین شب پاییز و با جمع شدن اعضای فامیل برگزارمی‌شود، همچنان پابرجاست و خیلی‌ها این جشن‌ را در خانه بزرگترهای فامیل برگزار می‌کنند. این سنت دیرینه در خانه های بومگردی و خانه های سنتی در شهرهای مختلف با حضور عموم مردم نیز برگزار می‌شود که امکان حضور در این مراسم با رزرو آنلاین از روی سایت مکانچی برای همه امکانپذیر است. 

دورهمی یلدا با اجرای آداب و رسومی مثل شاهنامه و حافظ‌خوانی، قصه‌گویی، روشن کردن آتش و در این میان خوردن میوه ها و تنقلات یلدا، با کنار هم بودن و سپری کردن طولانی ترین شب سال به پایان می‌رسد.

میوه‌هایی مثل انار و هندوانه پای ثابت سفره یلدا در شروع زمستان هستند که از قدیم انار را نماد باروری و برکت می‌دانستند. هندوانه اما حکایت دیگری دارد؛ حضور این میوه تابستانی در سفره طولانی‌ترین شب سال و شروع زمستان نمادی از یادآوری حرارت و گرمای تابستان است و آن را نماد خورشید می‌دانند.

آجیل و تنقلات طولانی‌ترین شب سال هم میان خوردنی های شب یلدا از گزینه‌هایی هستند که در طول شب میهمانان را سرگرم می‌کند؛ مغز پسته، بادام، گردو، فندق، توت و انجیر خشک، تخمه هندوانه، نخود برشته و شاهدانه از تنقلاتی هستند که میان گفت‌وگوها و قصه گفتن‌ها نوش جان می‌شوند.

اجرای مراسم یلدا در شهرها و استان‌های مختلف با هم فرق دارند. مثلا آذربایجانی‌ها قصه حسین کرد شبستری را در جمع برای جوانان و کودکان نقل می‌کنند و خراسانی‌ها داستان‌هایی از شاهنامه را میان جمع خانواده و دوست روایت می‌کنند اما تفال زدن به حافظ در شب یلدا رسمی است که در همه خانه‌های ایرانی انجام می‌شود. سرای سنتی باباافضل کاشان

شب یلدا در خانه های بومگردی مکانچی

در میان شلوغی‌ها و رفت‌وآمدهای شب یلدا، اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های سنتی نیز هستند که این مراسم را به طور ویژه‌ای برگزار می‌کنند؛ خانه‌هایی که میهمانان را به گرمای دلنشین کرسی و دورهمی‌های دوستانه و پذیرایی با غذاها و آیین‌های سنتی دعوت می‌کنند تا این شب تنها به همنشینی با خانواده‌ به پایان نرسد و در طولانی‌ترین شب سال، با همراهی و حضور کنار یکدیگر، این سنت دیرینه محکم‌تر از قبل برگزار شود.

سایت مکانچی امکان رزرو اقامتگاه‌ها و شرکت در مراسم یلدا در خانه‌های سنتی شهرهای مختلف را فراهم کرده است.

خانه خشتی یزد بومگردی خانه خشتی یزد از آن خانه‌های قدیمی است که جشن یلدا را با برنامه‌های ویژه‌ای مثل اجرای موسیقی زنده، پذیرایی با میوه های انار و هندوانه، آجیل زمستان، فال حافظ، کیک و چای و... برگزار می‌کند. برای رزرو می‌توانید وارد صفحه اقامتگاه با کد M26 روی سایت مکانچی شوید.

بومگردی آرتین دماوند تهرانی‌هایی که می‌خواهند یلدایی متفاوت را بگذرانند با کمی رانندگی می‌توانند از شرکت‌کنندگان برگزاری مراسم یلدا در اقامتگاه بومگردی آرتین دماوند باشند. در این اقامتگاه، جشن یلدا در تاریخ‌های 28 و 29 آذرماه با خدمات اقامت، پذیرایی ویژه شب یلدا و شب نشینی و دورهمی کنار آتش، شاهنامه‌خوانی، شب چره و موسیقی زنده برگزار می‌شود. رزرو برای شرکت در این مراسم با جستجوی کد M152 از روی سایت مکانچی امکانپذیر است.

بومگردی هفت رنگ شیراز عمارت هفت رنگ در شیراز نیز خانه‌ای قدیمی است که به عنوان اقامتگاه بومگردی امکان رزرو آنلاین برای اقامت دارد. امکان شرکت در مراسم شب یلدا در این اقامتگاه در تاریخ 30 آذر برای همه امکانپذیر است. بومگردی هفت رنگ شیراز مراسمی مثل شب‌نشینی، تک نوازی سنتور، حافظ‌خوانی، فال حافظ، میوه، شیرینی، چای، آجیل و... را در شب یلدا برگزار می‌کند. برای رزرو کافی است به صفحه اقامتگاه با کد M468 روی سایت مکانچی مراجعه کنید.

سرای ملک کاشان اقامتگاه سرای ملک کاشان نیز یلدایی با رسم کاشانی‌ها برگزار می‌کند؛ شب‌نشینی، حافظ‌خوانی، پذیرایی با غذای سنتی ایرانی از برنامه‌های بومگردی سرای ملک کاشان است. برای شرکت در مراسم یلدای این اقامتگاه کد M110 را روی سایت مکانچی جستجو کنید.

با ثبت درخواست رزرو اقامتگاه در شب یلدا از روی سایت مکانچی برای شرکت در مراسم یلدای 98؛ با استفاده از کد هدیه 20 هزار تومانی YALDA98 امکان استفاده از تخفیف برای رزروهای بالای 250 هزار تومان تا آخر آذرماه وجود دارد.

به اشتراک گذاری:
پاسخ شما