چرا اقامتگاه بومگردی رو انتخاب کنیم؟

0

وقتی صحبت از سفر می شه، معمولا اولین دغدغه ای که داریم محل اقامت در طول سفره. گزینه های زیادی مثل هتل، ویلا، اقامتگاه های بومگردی و... با ویژگی ها و شرایط خاص خودشون وجود دارن. هتل و ویلا که تقریبا برای همه شناخته‌شده هستن اما بومگردی گزینه جدیدیه که این روزها مورد استقبال خیلی از مسافران قرار گرفته. بومگردی یا اکوتوریسم به معنی سفر و اقامت در طبیعت و دور از فضاهای شهری، آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و سنت های مردمیه که در یک منطقه زندگی می کنن. بیشتر اقامتگاه های بومگردی، خونه هایی به سبک سنتی هستن که با توجه به اقلیم، آب و هوا و مصالح بومی هر منطقه ساخته شدن. امروز قصد داریم در سایت مکانچی شما رو با تعدادی از مزیت های اقامتگاه های بومگردی آشنا کنیم تا از این به بعد اقامت در بومگردی ها هم جزو گزینه های فهرست تون باشه.

اقامتگاه بومگردی کوشک فردوس در کاشان

* هزینه

باتوجه به شرایط اقتصادی و هزینه های بالای اقامت، تعداد سفرها کمتر شده و خیلی ها ترجیح می دن قید مسافرت رو بزنن، در حالی که با یه حساب سرانگشتی می شه هزینه ها رو کاهش داد و یه سفر استثنایی رو تجربه کرد. یکی از راه های کاهش هزینه های سفر، اقامت در بومگردی هاست. هزینه اقامتشون نسبت به هتل ها خیلی پایین تر و اقتصادی تره و شما با مبلغ کمی می تونین در دل طبیعت اسکان کنین.

 

* فرهنگ و آداب و رسوم

آشنایی با فرهنگ مردم یه منطقه می تونه یکی از دلایل اصلی سفر باشه. اقامت در خانه های بومی به شما این فرصت رو می دن تا از نزدیک با آیین ها و مراسم بومی، صنایع دستی، گویش و لهجه، غذاهای سنتی و شغل مردان و زنان اون منطقه آشنا بشید. تجربه چشیدن غذاهای آتیشی و گرفتن نون تنوری داغ از دستان مادربزرگی مهمون نواز می تونه لبخند رضایت روی لب های هر مهمونی بنشونه.

 

* معماری داخلی

یکی دیگه از جذابیت های اقامتگاه های بومگردی، فضای سنتی و طراحی داخلی اون هاست که اقامت رو دلنشین تر می کنه. چای خوردن روی تخت چوبی و تماشای ماهی های قرمز توی حوض یا گذروندن شب در دل جنگل و گوش دادن به صدای طبیعت از تجربه هایی هستن که اقامتگاه های بومگردی فرصتش رو براتون فراهم می کنن. بومگردی ها غالبا آینه ای از بافت کلی روستا و شیوه زندگی مردم اون منطقه هستن و اقامت در این خونه ها می تونه به شناخت بیشتر منطقه کمک کنه.

 

* مناطق بکر

هتل ها معمولا در مکان های مشخصی با دسترسی راحت تر ساخته می شن اما اگه دور از دسترس بودن و تماشای مناظر بکر رو دوست دارین می تونین از اقامتگاه های بومگردی استفاده کنین و شاهد مناظر و طبیعتی باشین که هر کسی نتونه تجربه کنه.

 

* ظرفیت

اگه شما هم جزو اون دسته از افرادی هستین که مسافرت گروهی یا سفر با تور رو ترجیح می دین، پس بهتره برای اقامتتون از اقامتگاه های بومگردی استفاده کنین. مکانچی بومگردی هایی داره که مناسب سفرهای گروهی هستن و فضای بزرگ تر و اتاق های بیشتری دارن. صاحبان این اقامتگاه ها مثل یه تور لیدر بومی شما رو با دیدنی ها و جاذبه های منطقه آشنا می کنن و لذت شب نشینی و دورهمی های گروهی رو هم از دست نمی دین.

پاسخ شما