با هدف حفط سلامتی هموطنان عزیزمان خدمات رزرواسیون مکانچی تا زمان رفع کامل خطر ویروس کوید 19 متوقف است. منتظرتم روزهای بهتر

دیدنی های همدان؛ گشت و گذار در پایتخت مادها

0

همدان مهد تاریخ و تمدن ایران زمین است فرهنگ و هنری به بلندای ایران باستان دارد. شهر همدان قدیمی‌ترین پایتخت ایران و مقر حکومت مادها بوده است. در میان مقصدهای سفر بهاری، دیدنی های همدان با وجود موزه های شهر همدان، دیدنی های تاریخی، طبیعی و مذهبی، گروه‌های مختلف مردم با هر نوع سلیقه و ذائقه‌ای را مشتاق بازدید از جاذبه های تاریخی همدان می‌کند.

بی‌تردید در شهر همدان با پیشینه تاریخی، جاذبه های گردشگری بی‌شماری برای علاقه‌مندان وجود دارد و جاذبه های طبیعی همدان نیز به دلایل سفر به همدان افزوده است. در ادامه مطلب با معرفی جاذبه های تاریخی همدان، فهرستی از دیدنی های همدان معرفی می‌شود.

برج قربان از دیدنی های همدان فهرستی از دیدنی های همدان

معروف‌ترین جاذبه های گردشگری همدان، غار علیصدر و گنجنامه هستند. غار علیصدر بزرگترین غار آبی جهان است و قدمتی 200 میلیون ساله دارد. این غار در روستایی با نام علیصدر از توابع کبودرآهنگ و در 75 کیلومتری شهر همدان قرار دارد.

در پنج کیلومتری شهر همدان، در دل کوه الوند دو کتیبه قرار دارد که توسط داریوش و خشایارشاه هخامنشی در مسیر جاده شاهی حکاکی شده و با نام گنج‌نامه شناخته می‌شوند که از دیدنی های تاریخی همدان هستند. بالاتر از کتیبه‌ها، آبشاری زیبا قرار دارد که از جویبارها و چشمه‌سارهای کوه الوند سرچشمه گرفته است و در کنار کتیبه‌ها و آبشار، مجموعه توریستی، تفریحی و ورزشی گنج‌نامه قرار دارد که امکان استفاده از تفریحاتی مانند تله‌کابین، سورتمه ریلی، بادی جامپینگ و... در این مجموعه برای گردشگران برپاست.

جاذبه های تاریخی همدان مثل آرامگاه حکیم بوعلی سینا، پزشک، شاعر و فیلسوف مشهور ایران و جهان در میدانی با همین نام در همدان قرار دارد و برای گردشگران در سفر به همدان یکی از مکانهای دیدنی شهر است. آرامگاه باباطاهر عریان نیز در همدان قرار دارد.  

برج قربان یکی دیگر از دیدنی های همدان است که قدمت آن به قرن هفتم و هشتم هجری برمی‌گردد. این بنا از یک برج 12 ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل 12 ترک آجری تشکیل شده و مدفن «شیخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همدانی» است. گنبد علویان نیز یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام در شهر گردشگری همدان است. علت نامگذاری این مکان به گنبد علویان، به این دلیل بوده که در گذشته گنبدی داشته و در طول گذر زمان فرو ریخته است.  

مجسمه سنگ شیر نیز یکی دیگر از دیدنی های همدان است که قدمت آن به دوران باستان یعنی مادها و هخامنشیان می‌رسد. در کنار این مجسمه، گورستانی وسیع مربوط به دوره اشکانی وجود دارد و تعداد زیادی تابوت سفالی، تدفین‌های گور خمره‌ای و گودالی در کاوش‌های این محوطه به دست آمد.  

از دیگر جاهای دیدنی همدان می‌توان به میدان خاص و معروف آن، یعنی میدان امام خمینی اشاره کرد. میدان امام توسط کارل فیشر؛ معمار آلمانی طراحی شده و تزئینات هنرمندانه و چشم‌نوازی مثل آجرکاری‌های ساده، برجسته، نقش‌های هندسی زیبا و همچنین گچ‌بری اطراف پنجره‌ها با نقوش انسان، حیوان و پنجره‌های چوبی در میدان به چشم می‌خورد.

موزه حمام قلعه از موزه های همدان موزه های شهر همدان

موزه حمام قلعه؛ حمامی سنتی در شهر همدان و مربوط به دوره قاجار است که تغییر کاربری داده و در حال حاضر به موزه مردم‌شناسی در همدان تبدیل شده است. حمام قلعه در یکی از محلات قدیمی همدان با نام قاشق‌تراشان یا محله قلعه قرار دارد. از دیگر موزه های شهر همدان می‌توان موزه تاریخ طبیعی را نام برد که انواع گوناگونی از گیاهان و حیوانات مربوط به اقلیم ایران و جهان به صورت زنده، سنگواره و تاکسیدرمی شده را در خود جای داده است.  

سایت موزه تپه هگمتانه با قدمتی در حدود سه هزار سال پیش و تاریخچه‌ای طولانی از دیدنی های شهر همدان است. این تپه توسط گروهی از باستان‌شناسان کشف شد و بقایای شهر باستانی هگمتانه در نتیجه این کاوش‌ها پدیدار شد. در کنار سایت، موزه هگمتانه نیز واقع شده که آثار کشف شده از سایت و شهرهای همدان، درون این موزه قرار گرفته است. این آثار مربوط به دوره‌های هخامنشیان، اشکانی و ساسانی است.   بومگردی حاج اسماعیل همدان

رزرو اقامتگاه و اجاره سوئیت ارزان در همدان

خانه های بومگردی شهر همدان در بافت تاریخی و در روستاهای اطراف قرار دارند. برای نمونه بومگردی مزداگرد که خانه‌ای سنتی و قدیمی با قدمتی حدود 140 سال است که مرمت شده و در روستای تاریخی اَمزاجرد در 21 کیلومتری شهر همدان امکان رزرو آنلاین از سایت مکانچی را دارد.

بومگردی حاجی اسماعیل نیز خانه‌ای میان باغی با مساحت 1000 مترمربع است که وجود آلاچیق‌های تابستانی و فضای نشیمن قدیمی، لابی اختصاصی با منظره رو به باغ نمونه کامل یک اقامتگاه سنتی را به نمایش می‌گذارد. از مزایای اقامتگاه بومگردی حاجی اسماعیل، دسترسی راحت آن به دیدنی های تاریخی همدان و گشت و گذار در جاذبه های طبیعی همدان است که با طی مسافتی کوتاه می‌توان به این مکان‌ها دسترسی پیدا کرد.

کسانی که اقامت در شهر همدان را ترجیح می‌دهند و قصد اقامت در هتل یا سوئیت در همدان را دارند؛ اقامت در هتل آپارتمان سفیر یکی از گزینه های مناسب اقامتی است. هتل سفیر همدان جدیدترین هتل آپارتمان در غرب کشور است و در حوالی مراکز تاریخی و فرهنگی این شهر بنا شده است.

پاسخ شما